Your search results

Pronájem obchodní jednotky v centru – aneb politika cen a vývoj

 
Pronájem obchodní jednotky v centru – aneb politika cen a vývoj
 

Obchodní jednotky v centru Prahy jsou a vždy byly pro obchodníky zajímavou a vyhledávanou komoditou. Není se čemu divit, vždyť centra hlavních měst v Evropě táhnou spoustu návštěvníků nejen díky památkám, ale také díky odpočinku, dobrému jídlu či možnosti nákupu. Centrum Prahy je jedním z míst, kde turismus tvoří velikou část populace, a proto je samozřejmé, že ruku v ruce s narůstajícím turismem rostou na popularitě i obchodní jednotky v centru Prahy, a to zejména pro investory.

 

Proto bychom tento článek rádi zasvětili problematice cen jednotek v centru a tomu, jak klesá či stoupá jejich popularita.

 

Naše společnost se pronájmem obchodních jednotek již několik let zabývá a díky tomu také máme důkladně zmapované ceny za m2 obchodních jednotek v centru Prahy a zájem obchodníků o jejich pronájem. A divte se nebo ne, ale cena za m2 není vždy stejná v každé ulici. Kdybychom chtěli vytvořit „cenovou mapu“ obchodních jednotek v centru, museli bychom měnit ceny za m2 na každých deseti metrech ulice, či náměstí. Proto bychom se měli spíše orientovat podle turistické mapy, která nám daleko lépe odkryje lukrativní místa pro provoz.

 

Pojďme si jen pro představu vyjmenovat ulice a náměstí, u kterých je pronájem komerční nemovitosti lákavý:

Ulice jako např.: Na Příkopě, Pařížská, Celetná, Karlova, Mostecká, Nerudova, Melantrichova, Na Můstku, Rytířská, Železná, Dlouhá, Národní, Spálená, Vodičkova, Jindřišská, 28.října, V Celnici, Revoluční

Náměstí např.: Staroměstské náměstí, Václavské náměstí, Náměstí Republiky, Karlovo náměstí

 

Tato a další místa jsou doslova lákadlem pro turisty, avšak i tyto ulice či náměstí mají své části, kde je daleko menší průchodnost turistů a naopak části, kde je turistů nadbytek. A to se samozřejmě odráží na cenách pronájmu, čehož si jsou majitelé domů a prostorů vědomi.

 

Např. levá strana ulice Na Příkopě je více navštěvovaná, nežli strana pravá. Václavské náměstí má daleko vyšší návštěvnost v dolní polovině, nežli v horní polovině. A pro změnu ulice Dlouhá je zajímává pro podnikatele na obou koncích ulice, zejména pro restauratéry, zatímco její střed má návštěvnost slabší. I to vše lze zvrátit. A jak? Zejména obsadit slabší místa nájemci, kteří přitáhnou pozornost a zvýší tak celkovou atraktivitu ulice. Toho lze dosáhnout především službami či známými značkami, které přitahují pozornost.

 

Zde se ovšem nacházíme tzv. na tenkém ledě, jelikož velké gastro společnosti mohou změnit celkový dojem z těchto lokalit, a ne vždy k lepšímu. Před restauracemi vzniká větší ruch a to samozřejmě může vadit rezidentům, kteří v této oblasti bydlí. Navíc ne každý dům je uzpůsoben ke gastro-provozu. Proto velice záleží na rozhodnutí majitele jednotky, ať už jím je Hlavní město Praha, soukromý podnikatel či firma, jaké podmínky budou v nájemní smlouvě obsaženy a na jak dlouho bude smlouva platná. Doba platnosti zajistí jistou flexibilitu majiteli jednotky.

 

V centru Prahy jsou bohužel i lokality, které postupně upadají (Václavské náměstí, ulice Spálená, Národní, 28. října,) a to zejména kvůli menším nájemcům, jako jsou např.: non-stop potraviny, pizza stánky, obchody s lihovinami, suvenýry či malé butiky s neznačkovou módou a doplňky všeho druhu. Pokud jich je více, v ulicích začne klesat návštěvnost a celkový dojem se sníží. Tím začne klesat i cena za pronájem. A to není jistě to, co si majitel komerční nemovitosti do budoucna přeje.

 

Tomuto by šlo také zamezit regulací ze strany vedení hl. města Prahy, pokud by byly v jednotlivých ulicích, které jsou umístěné v centru Prahy poblíž památek jasně stanovené mantinely, jaký typ zboží se smí a nesmí prodávat v souvislosti s okolím. Praha by měla být schopna kontrolovat nájemní smlouvy a mít možnost zasáhnout v případě, že typ nájmu neodpovídá vývoji, zájmu a celkové atmosféře té které oblasti. Toto je však velmi těžce uchopitelné, a tak je snazší cestou přímá komunikace města s majiteli budov a jeho pomoc při revitalizaci okolí jednotek, či samotných budov. 

Sdílet